Last MSRP ฿1,249,000
Honda Accord 2.0 EL AT (2008-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 156 hp |
| แรงบิด / Torque | 189 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1480 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4855 x 1840 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2755 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 536 L |
| ราคา / Price | ฿1,249,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿300,000 - ฿600,000 |