Last MSRP ฿1,385,000
Honda Accord 2.0 EL (Facelift) (2016-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 155 hp |
| แรงบิด / Torque | 190 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 205 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1540 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4890 x 1850 x 1465 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2775 mm |
| ราคา / Price | ฿1,385,000 |