Last MSRP ฿980,000
Honda Accord 2.3 VTi (1998-2002) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2254 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 206 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1390 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4795 x 1785 x 1445 mm |
| ราคา / Price | ฿980,000 |