Last MSRP ฿1,800,000
Honda Accord 3.0 V6 i-VTEC (2003-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2997 cc |
| แรงม้า / Power | 210 hp |
| แรงบิด / Torque | 280 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 215 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4830 x 1810 x 1440 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2740 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 435 L |
| ราคา / Price | ฿1,800,000 |