Honda Accord CD 2.2 VTi (1993-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2156 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 199 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1380 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4670 x 1780 x 1430 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2715 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 512 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿60,000 - ฿200,000 |