Last MSRP ฿580,000
Honda Africa Twin CRF1000L Africa Twin DCT (2016-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 998 cc |
| แรงม้า / Power | 94 hp |
| แรงบิด / Torque | 98 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 195 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2335 x 930 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1575 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 850 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿580,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿300,000 - ฿380,000 |