Last MSRP ฿709,000
Honda Africa Twin CRF1100L Africa Twin Adventure Sports DCT (2020-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1082 cc |
| แรงม้า / Power | 98 hp |
| แรงบิด / Torque | 105 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 250 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2330 x 960 x 1560 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1575 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 850 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿709,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿520,000 - ฿600,000 |