Starting from ฿915,000
Honda BR-V 1.5 E (2022) — Full specs, price from ฿915,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 121 hp |
| แรงบิด / Torque | 145 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1235 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4490 x 1780 x 1679 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 244 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2022) |
| ราคา / Price | ฿915,000 |