Last MSRP ฿835,000
Honda BR-V 1.5 SV (2016-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 117 hp |
| แรงบิด / Torque | 146 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1225 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4453 x 1735 x 1668 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2662 mm |
| ราคา / Price | ฿835,000 |