Last MSRP ฿999,000
Honda BR-V 1.5 SV (2022-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 121 hp |
| แรงบิด / Torque | 145 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 13 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1250 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4490 x 1735 x 1650 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 233 L |
| ราคา / Price | ฿999,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿680,000 - ฿940,000 |