Last MSRP ฿559,000
Honda Brio Amaze 1.2 V AT (2012-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1198 cc |
| แรงม้า / Power | 90 hp |
| แรงบิด / Torque | 110 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 14.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 945 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3990 x 1680 x 1500 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2405 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 400 L |
| ราคา / Price | ฿559,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿130,000 - ฿310,000 |