Last MSRP ฿515,000
Honda CB CB1000R Neo-Sports Cafe (2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 998 cc |
| แรงม้า / Power | 145 hp |
| แรงบิด / Torque | 104 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 212 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2120 x 790 x 1090 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1455 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 830 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿515,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿380,000 |