Last MSRP ฿113,300
Honda CB CB150R ExMotion ABS (2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 149 cc |
| แรงม้า / Power | 17 hp |
| แรงบิด / Torque | 14 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 130 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 105 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 45 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1973 x 822 x 1053 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1296 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 795 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿113,300 |