Last MSRP ฿149,800
Honda CB300R CB300R (2018-2021) (2018-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 286 cc |
| แรงม้า / Power | 31 hp |
| แรงบิด / Torque | 28 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 145 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 2012 x 802 x 1052 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1352 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 799 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿149,800 |