Last MSRP ฿305,000
Honda CB CB650R (2019-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 649 cc |
| แรงม้า / Power | 94 hp |
| แรงบิด / Torque | 63 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2130 x 780 x 1075 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1450 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 810 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿305,000 |