Last MSRP ฿950,000
Honda CBR 1000RR-R Fireblade (2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 999 cc |
| แรงม้า / Power | 218 hp |
| แรงบิด / Torque | 113 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 299 km/h |
| 0-100 km/h | 3.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2100 x 745 x 1140 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1455 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 830 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿950,000 |