Starting from ฿235,800
Honda CBR 500R (2022) — Full specs, price from ฿235,800, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 471 cc |
| แรงม้า / Power | 47 hp |
| แรงบิด / Torque | 43 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 170 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 28.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2080 x 760 x 1145 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1410 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 785 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿235,800 |