Last MSRP ฿739,000
Honda City 1.0 RS (2019-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 988 cc |
| แรงม้า / Power | 122 hp |
| แรงบิด / Torque | 173 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 9.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1178 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 23.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4553 x 1748 x 1467 mm |
| ราคา / Price | ฿739,000 |