Last MSRP ฿560,000
Honda City 1.5 GLS (1996-2000) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1495 cc |
| แรงม้า / Power | 92 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 13.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1150 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4200 x 1670 x 1395 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ราคา / Price | ฿560,000 |