Last MSRP ฿729,000
Honda City 1.5 VTEC ABS/Airbag (Facelift) (2006-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 110 hp |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1120 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4310 x 1690 x 1485 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿729,000 |