Last MSRP ฿559,000
Honda City 1.5 VTEC AT (2003-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 110 hp |
| แรงบิด / Torque | 143 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1030 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4310 x 1690 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 420 L |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 775 mm |
| ราคา / Price | ฿559,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿60,000 - ฿180,000 |