Last MSRP ฿660,000
Honda City 1.5 VTi AT (Facelift Type Z) (2000-2002) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1493 cc |
| แรงม้า / Power | 106 hp |
| แรงบิด / Torque | 135 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 13.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1020 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4390 x 1690 x 1395 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2490 mm |
| ราคา / Price | ฿660,000 |