Last MSRP ฿619,000
Honda City V AT (2008-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 120 hp |
| แรงบิด / Torque | 145 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1095 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4395 x 1695 x 1470 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2550 mm |
| ราคา / Price | ฿619,000 |