Last MSRP ฿2,990,000
Honda Civic Type R FK8 2.0 Turbo (2017-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1996 cc |
| แรงม้า / Power | 310 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 272 km/h |
| 0-100 km/h | 5.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1390 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4557 x 1877 x 1434 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 420 L |
| ราคา / Price | ฿2,990,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿2,400,000 - ฿3,200,000 |