Last MSRP ฿1,065,000
Honda Civic 1.5 EL+ (FE) (2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 178 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 215 km/h |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1326 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4678 x 1802 x 1415 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2733 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 419 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2021) |
| ราคา / Price | ฿1,065,000 |