Honda Civic 1.6 EXi (EG8) (1991-1995) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1590 cc |
| แรงม้า / Power | 105 hp |
| แรงบิด / Torque | 134 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 13 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1030 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4395 x 1695 x 1350 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿70,000 - ฿120,000 |