Honda Civic 1.7 VTEC MT (ES) (2000-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1668 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 155 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1150 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4480 x 1700 x 1415 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿130,000 - ฿200,000 |