Last MSRP ฿979,000
Honda Civic 2.0EL AT (2006-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 156 hp |
| แรงบิด / Torque | 190 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1280 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4540 x 1755 x 1435 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 374 L |
| ราคา / Price | ฿979,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿200,000 - ฿420,000 |