Last MSRP ฿929,000
Honda Civic 2.0EL AT (2012-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 155 hp |
| แรงบิด / Torque | 190 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1290 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4540 x 1755 x 1435 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2670 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 425 L |
| ราคา / Price | ฿929,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿320,000 - ฿560,000 |