Last MSRP ฿749,000
Honda Civic Dimension 1.7 VTi (2001-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1668 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 155 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 205 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1215 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4475 x 1725 x 1445 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 373 L |
| ราคา / Price | ฿749,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿80,000 - ฿230,000 |