Last MSRP ฿1,099,000
Honda Civic e:HEV EL+ (FE) (2022-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1993 cc |
| แรงม้า / Power | 141 hp |
| แรงบิด / Torque | 189 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.05 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1436 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 25 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4678 x 1802 x 1415 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2733 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 419 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2021) |
| ราคา / Price | ฿1,099,000 |