Honda Civic EK 1.6 EXi (1996-2001) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1590 cc |
| แรงม้า / Power | 125 hp |
| แรงบิด / Torque | 148 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1120 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4430 x 1695 x 1360 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 370 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿70,000 - ฿240,000 |