Starting from ฿159,900
Honda CL CL300 (2023) — Full specs, price from ฿159,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 286 cc |
| แรงม้า / Power | 26 hp |
| แรงบิด / Torque | 25 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 140 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 31.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2190 x 820 x 1135 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1485 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿159,900 |