Starting from ฿226,800
Honda CL CL500 (2023) — Full specs, price from ฿226,800, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 471 cc |
| แรงม้า / Power | 46 hp |
| แรงบิด / Torque | 43 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 170 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 27.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2175 x 831 x 1135 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1485 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿226,800 |