Last MSRP ฿1,649,000
Honda CR-V 1.5 VTEC Turbo EL 2WD (RV) (2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1690 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4691 x 1866 x 1681 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2701 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 1112 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2023) |
| ราคา / Price | ฿1,649,000 |