Last MSRP ฿980,000
Honda CR-V 2.0 2WD (1996-2001) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1973 cc |
| แรงม้า / Power | 128 hp |
| แรงบิด / Torque | 180 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1370 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4470 x 1750 x 1675 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ราคา / Price | ฿980,000 |