Last MSRP ฿1,099,000
Honda CR-V 2.0 S (2012-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 155 hp |
| แรงบิด / Torque | 189 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1510 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4545 x 1820 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 556 L |
| ราคา / Price | ฿1,099,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿350,000 - ฿610,000 |