Last MSRP ฿1,444,000
Honda CR-V 2.4 EL (2WD) (2012-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2356 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 220 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4531 x 1820 x 1675 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 589 L |
| ราคา / Price | ฿1,444,000 |