Last MSRP ฿1,299,000
Honda CR-V 2.4 EL 4WD (2007-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2354 cc |
| แรงม้า / Power | 166 hp |
| แรงบิด / Torque | 222 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1570 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4530 x 1820 x 1680 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 524 L |
| ราคา / Price | ฿1,299,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿260,000 - ฿540,000 |