Last MSRP ฿1,399,000
Honda CR-V 2.4 EL 4WD (2012-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2354 cc |
| แรงม้า / Power | 175 hp |
| แรงบิด / Torque | 225 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1580 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4545 x 1820 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 556 L |
| ราคา / Price | ฿1,399,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿420,000 - ฿740,000 |