Starting from ฿1,429,000
Honda e:N2 Standard EV (2026) — Full specs, price from ฿1,429,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 62 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 480 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 7.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1150 kg |
| ประตู / Doors | 4 |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | electric |
| ราคา / Price | ฿1,429,000 |