Starting from ฿1,199,000
Honda e:N1 Base (2024) — Full specs, price from ฿1,199,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 68.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 412 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 70 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 7.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1680 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4387 x 1790 x 1584 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2610 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 319 L |
| ราคา / Price | ฿1,199,000 |