Starting from ฿439,900
Honda Forza 750 2025 Special Edition (2025) — Full specs, price from ฿439,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 745 cc |
| แรงม้า / Power | 58 hp |
| แรงบิด / Torque | 69 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 235 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 25 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2230 x 790 x 1470 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1590 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿439,900 |