Last MSRP ฿169,000
Honda Forza 300 Forza 300 (NSS300, 2018 Facelift) (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 279 cc |
| แรงม้า / Power | 25 hp |
| แรงบิด / Torque | 27 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 145 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 125 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 30 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2140 x 750 x 1470 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1510 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 45 L |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 780 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿169,000 |