Last MSRP ฿839,000
Honda Freed 1.5 E (2009-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 118 hp |
| แรงบิด / Torque | 144 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1320 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4215 x 1700 x 1700 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2740 mm |
| ราคา / Price | ฿839,000 |