Last MSRP ฿1,340,000
Honda Gold Wing GL1800 (2001-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1832 cc |
| แรงม้า / Power | 122 hp |
| แรงบิด / Torque | 170 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | SHAFT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 290 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2630 x 945 x 1455 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1690 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 740 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,340,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿600,000 - ฿900,000 |