Starting from ฿1,179,000
Honda HR-V e:HEV RS (2025) — Full specs, price from ฿1,179,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 131 hp |
| แรงบิด / Torque | 253 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1420 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 26 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4385 x 1790 x 1590 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2610 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 319 L |
| ราคา / Price | ฿1,179,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿850,000 - ฿1,150,000 |