Last MSRP ฿654,000
Honda Jazz 1.5 V CVT (2014-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 117 hp |
| แรงบิด / Torque | 146 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1080 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3955 x 1694 x 1524 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2530 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 359 L |
| ราคา / Price | ฿654,000 |