Last MSRP ฿649,000
Honda Jazz 1.5 V i-DSI (GD1) - Facelift 2005-2007 (2005-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 88 hp |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1350 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 3845 x 1675 x 1525 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ราคา / Price | ฿649,000 |