Last MSRP ฿639,000
Honda Jazz 1.5 VTEC (2003-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 110 hp |
| แรงบิด / Torque | 143 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1025 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3845 x 1675 x 1525 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 340 L |
| ราคา / Price | ฿639,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿80,000 - ฿220,000 |